Okna z PCV są najpopularniejszym typem okien na rynku. Zaraz za nimi są okna drewniane. Każdy z tych dwóch rodzajów okien ma swoje zalety i wady. Warto się przyjrzeć temu, w które lepiej zainwestować, ponieważ zarówno okna PCV, jak i drewniane mogą w zależności od sytuacji być lepszym wyborem.

Cena

Jeśli kluczowym parametrem decydującym o wyborze okien jest cena, to należy uczciwie przyznać, że okna z PCV są nawet 40% tańsze niż okna drewniane.

Należy również wspomnieć, że zarówno okna PCV, jak i drewniane posiadają obecnie niemal identyczne parametry izolacyjności termicznej, więc w tej materii wybór jest dość prosty.

Wytrzymałość

Wytrzymałość okien to na pewno jeden z kluczowych parametrów. To on decyduje w dużej mierze o tym, jak często okna musimy wymienić. W przypadku okien z PCV producenci określają trwałość okien nawet na 50 lat, ale warto zwrócić uwagę również na to, że najtańsze modele odpowiadające za ok. 60% sprzedaży, ma trwałość określoną na 30 lat.

Wytrzymałość okien drewnianych jest podobna do tych z PCV, z tym że należy zwrócić uwagę, że lakiery oraz impregnaty, jakimi jest zabezpieczone drewno okien, nie zapewnia ochrony przez cały czas użytkowania okien. Okna PCV mają jednak mankamenty. Pierwszym jest podatność na działanie promieniowania UV, które z czasem może odbarwić profile, drugi to podatność na działanie podwyższonych temperatur, które mogą okna odkształcić. Drewno z kolei jest narażone na działanie zagrożeń biologicznych, takich jak grzyby lub pleśń.

Estetyka

Jeśli idzie o walory estetyczne, to na pewno warto podkreślić, że okna drewniane dużo lepiej prezentują się w budynkach o stylizacji tradycyjnej. Bardziej nowoczesne formy lepiej wyglądają z oknami z PCV. Kolorystyka jest drugim zaraz po ogólnym wyglądzie okien czynnikiem, jaki ma znaczenie podczas wyboru okien.

Jednakowo w przypadku okien z PCV, jak i okien drewnianych, mamy niemal nieograniczone pole do popisu. Musimy jednak wspomnieć, że w przypadku okien drewnianych kolorystyka ograniczona jest dostępnością lakierów. Okna z PCV również są dostępne w niemal każdym kolorze, ale najtańsze i najpowszechniejsze są okna białe. Inne kolory są możliwe do wykonania, ale im bardziej nietypowe zamówienie, tym wyższa cena.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Internorm