Aranżacja ogrodu to niemałe wyzwanie. Trzeba dokładnie zaplanować rozmieszczenie takich elementów jak trawnik, grządki z kwiatami czy strefa wypoczynku i zabawy dla dzieci. Bardzo popularne są w ostatnim czasie wiaty ogrodowe. Na którą z nich warto się zdecydować i o jakie kryteria oprzeć swój wybór?

Wiata ogrodowa – miejsce rodzinnego wypoczynku

Każdy ogrodnik, który pieczołowicie troszczy się o rośliny w swoim ogrodzie bardzo lubi, gdy jego praca jest doceniana. Warto zatem altanę w ogrodzie ustawić w taki sposób, by podczas rodzinnych spotkań, wszyscy obecni mieli widok na pięknie zadbane grządki z kwiatami.

Wiata ogrodowa to doskonałe miejsce rodzinnego wypoczynku. W ciepłe dni można tam nie tylko spożywać wspólne posiłki, lecz także kreatywnie spędzać czas z dziećmi, na przykład wspólnie rozwiązując krzyżówki.

Na jaką wiatę się zdecydować?

Wybór odpowiedniej wiaty ogrodowej nie jest sprawą prostą, zwłaszcza gdy na rynku jest całe mnóstwo ciekawych rozwiązań. Pod uwagę warto wziąć kwestie takie jak cena, wygląd i wytrzymałość. Wiaty ogrodowe mogą być mniejsze lub większe – ich rozmiar trzeba dobrać do wielkości wolnej przestrzeni w ogrodzie.

Istotna kwestia to także cena wiaty do ogrodu. Powinna ona być adekwatna do jakości produktu. Cena będzie tym wyższa, im lepszej jakości będzie drewno, z którego altana została wykonana. Mając na uwadze trwałość inwestycji, dobrze jest się decydować na produkty z drewna o dużej wytrzymałości.

Altana – prostsza czy o bardziej finezyjnym kształcie?

O charakterze ogrodu świadczyć będzie nie tylko sam fakt, czy znajdzie się w nim wiata, lecz też jaki będzie miała kształt. Najbardziej popularne są wiaty proste, o ażurowych bokach, choć często można spotkać też bardziej finezyjne kształty – altany projektowane na wzór małych pałacyków.

To, jaka ostatecznie altana zostanie zakupiona do ogródka, jest kwestią indywidualną, ale z całą pewnością warto się zdecydować na taką inwestycję. Wiata chroni zarówno przed intensywnymi promieniami słońca jak i przed opadami deszczu. Dzięki niej można w ogrodzie spędzać każdą wolną chwilę. Teren pod altaną dobrze jest wyłożyć kostką, aby w razie deszczu nie brodzić w kałużach po kostki w wodzie.

Wiaty ogrodowe dostępne są w ofercie Megiw.