Piekarniki przeznaczone do zabudowy są nieco droższe od tych tradycyjnych (wolnostojących). Z tego względu warto przyjrzeć się ich poszczególnym modelom, ocenić ich przydatność, by zdecydować się na sprzęt, który będzie służyć wszystkim przez długie lata. Jakie funkcje i parametry powinien więc posiadać dobry piekarnik do zabudowy retro?

Pojemność piekarnika

To jeden z najważniejszych parametrów wszystkich piekarników. Każdy, kto zaczyna szukać dla siebie tego sprzętu, na pewno go sprawdzi. Piekarniki do zabudowy najczęściej mają pojemność od 30 do maksymalnie 100 litrów. Niemalże każdy z nich może dobrze się sprawdzić, za wyjątkiem urządzeń najmniejszych – nie warto ich kupować.

Standardowy piekarnik powinien mieć zatem ok. 50 litrów. Jeżeli rodzina jest duża, najprawdopodobniej potrzebne jest jej nieco większe urządzenie i musi mieć to na uwadze, by nie kupić sprzętu, w którym nie zdoła przygotować nawet jednego całego obiadu.

Panel sterowania

W tym momencie zdecydowana większość piekarników posiada sterowanie elektroniczne. Jest ono najpopularniejsze i zarazem najlepsze. Piekarnikiem do zabudowy steruje się przy użyciu specjalnego panelu dotykowego. Ma on wbudowane różnorodne przyciski odpowiadające konkretnym funkcjom. Jest bardzo intuicyjny.

Piekarniki sterowane manualnie powoli odchodzą w niepamięć, ale i one wciąż jeszcze występują na rynku. Wyposażone są w specjalne gałki, którymi należy kręcić w obie strony, by wywołać konkretną reakcję. Są proste w obsłudze, ale zdecydowanie mniej funkcjonalne. Mogą jednak spodobać się klientom preferującym tradycyjne i dobrze im znane rozwiązania.

Dodatkowe funkcje

Nowoczesny piekarnik do zabudowy retro na pewno powinien być wyposażony w funkcję termoobiegu. Na czym ona polega? Dzięki niej można podgrzewać dania ze wszystkich stron równomiernie – i od góry, i od dołu. Termoobieg zapobiega nierównomiernemu upieczeniu potrawy.

Drugą ciekawą funkcją, która na pewno spodoba się osobom dbającym o linię, jest możliwość gotowania dań na parze. Nowoczesne piekarniki zastępują więc dziś także specjalistyczne garnki przeznaczone do tej obróbki termicznej. A warto gotować potrawy na parze, by zachować większość ich witamin i składników odżywczych.

Piekarnik do zabudowy retro znajdziesz w ofercie Lofra.pl