Wybierając typ oświetlenia do własnych pomieszczeń warto zapoznać się z jego wadami i zaletami. Dzięki temu decyzja będzie racjonalna i pozbawiona przykrych niespodzianek, które mogłyby pojawić się w przyszłości, jeśli będziemy się kierować wyłącznie upodobaniami estetycznymi dotyczącymi konkretnych egzemplarzy lamp, a nie kwestiami dotyczącymi całego pomieszczenia.

Dlaczego warto wybrać plafoniery sufitowe?

Niewielkie pomieszczenia lub te o niskich sufitach bardzo łatwo przytłoczyć, więc w urządzaniu warto postawić na minimalizm. Plafoniery sufitowe, nawet te ozdobne, zwykle są delikatne i mało rzucające się w oczy, więc nie ma problemu z tym, że zabierałyby stosunkowo wiele miejsca, nie ma też możliwości, by utrudniały poruszanie się przy niskich sufitach. Jednocześnie zapewnią doskonałą ilość światła w pomieszczeniu, a dzięki plafonierom sufitowym można też doświetlać pomieszczenie punktowo, tam gdzie jest to szczególnie potrzebne – nad biurkiem, stołem czy lustrem.

Kiedy plafoniery sufitowe nie są najlepszym rozwiązaniem?

Z kolei w pomieszczeniach dużych i o wysokich sufitach plafoniera sufitowa może się tak dobrze nie sprawdzić – będzie ona niknęła w przestronnym wnętrzu, w którym tradycyjne lampy wiszące mogłyby dodać klimatu. Jednocześnie trzeba wziąć pod uwagę, że w niektórych modelach plafonier sufitowych wymiana żarówki jest trochę bardziej kłopotliwa, co oznacza, że w przypadku usadowienia plafoniery na dużej wysokości pojawi się dodatkowy, większy problem, którego można uniknąć.