Dobrze wybrany grunt inwestycyjny to szansa na duże pieniądze i rozwój. Warto więc rozsądnie podejść do kwestii zakupu. Na czym należy najbardziej się skupić, wybierając teren pod inwestycję?

Dobre miejsce

Lokalizacja gruntu inwestycyjnego to bez wątpienia najważniejsza sprawa, jaką bierze się pod uwagę przed transakcją. Jeśli wybór padnie na kiepski teren, pozbawiony jakiegokolwiek potencjału i walorów, zakup nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Większość inwestorów stawia na tereny, w których dobrze rozwinięta jest choćby infrastruktura drogowa. Sprawna komunikacja i dojazd to jeden z najistotniejszych czynników.

Jeśli chodzi o dobrą lokalizację, z pewnością nie brakuje atrakcyjnych działek na terenie naszego kraju. Zdecydowanym faworytem są tu jednak grunty inwestycyjne na Śląsku. Rejony m.in. Katowic, Gliwic, Siemianowic czy Zabrza to tylko przykłady miejsc, które pozwoliły wielu biznesmenom na szybki rozwój. Śląsk jest dobrze usytuowany, sprawnie działa tu też transport drogowy, kolejowy i lotniczy.

Warunki zgodne z oczekiwaniami

W przypadku zakupu gruntów inwestycyjnych na Śląsku, jak i w innym regionach kraju, ważne jest przeanalizowanie swoich planów. Aby ich realizacja była możliwa, nabyty teren musi być dostosowany do założeń. Duże znaczenie ma więc cel, jaki nabywca chce osiągnąć. Na podstawie własnych planów można określić choćby to, jakie wymiary powinien posiadać grunt inwestycyjny. Nie bez znaczenia jest również to, czy na wybranym terenie dostępne są media lub czy istnieje możliwość szybkiego ich przyłączenia.

Przy okazji niezbędne jest zapoznanie się z rozporządzeniami. Warto pamiętać, że wszelkie inwestycje i budowy podlegają pod normy prawne. Decydując się np. na grunty inwestycyjne na Śląsku, należy uprzednio sprawdzić także możliwość zagospodarowania przestrzeni. Zawsze trzeba też zachować ostrożność i zajrzeć do ksiąg wieczystych, aby skontrolować stan prawny wybranych terenów.

Dalszy rozwój

Na atrakcyjność działki wpływa jednak nie tylko jej położenie, wielkość czy cena, ale również możliwości rozwoju w najbliższej przyszłości. Warto brać pod uwagę to, czy dane grunty inwestycyjne będą w stanie przynieść zysk. Każdemu inwestorowi zależy przecież, aby zakupione działki generowały jak największy dochód.

W przypadku nabycia np. gruntów inwestycyjnych na Śląsku, istnieje spore prawdopodobieństwo, że teren z biegiem czasu zyska na wartości. Trzeba jednak odpowiednio dobrać działkę i właściwie ją zagospodarować. W wielu kwestiach warto skorzystać z pomocy specjalistów.