Należy mieć świadomość, że na właścicielu danego domu będzie ciążyła odpowiedzialność zarówno wyboru, jak i instalacji właściwego oświetlenia awaryjnego. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że odpowiedni wybór będzie miał bardzo istotne znaczenie nie tylko w kontekście obowiązku dostosowania się do przepisów, ale również bezpieczeństwa. Jaka lampa awaryjna będzie najlepszym rozwiązaniem?

Dlaczego warto zdecydować się na oświetlenie awaryjne?

Warto wiedzieć, że omawiane rozwiązanie będzie potrzebne zawsze wtedy, gdy użytkownicy będą mieli do czynienia z brakiem oświetlenia. Wspomniana sytuacja może oczywiście mieć miejsce w budynkach mieszkalnych.

Jakie kwestie powinno się wziąć pod uwagę przy wyborze lampy awaryjnej? Czym dokładnie powinien cechować się ten produkt? Godny uwagi jest fakt, że oświetlenie musi być poprowadzone przez zasilanie awaryjne, czyli osobne od zasilania podstawowego. Ponadto musi ono spełniać określone normy.

Jak wybrać oświetlenie awaryjne?

Rekomendowane jest przede wszystkim zwrócenie szczególnej uwagi na jakość. Lampa awaryjna musi być wykonana z bardzo wysokiej jakości materiałów. Warto zaopatrywać się w produkty znajdujące się w ofercie asortymentowej renomowanego producenta.

Bardzo istotne znaczenie będzie miało także umiejscowienie poszczególnych opraw, by spełniały swoje zadanie. Należy mieć również świadomość, że oprawa awaryjna powinna być zewnętrzna i kierunkowa, albo wewnętrzna.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że proces związany z projektowaniem oświetlenia awaryjnego jest procesem wielowątkowym. Warto wiedzieć, że projekt musi łączyć ze sobą wszystkie wymagania, które są zawarte w rozporządzeniach i normach.

Wszystkie zapisy prawne są stworzone po to, by ewentualna ewakuacja była skuteczna. Nie jest zalecane przy wyborze oświetlenia sugerować się tylko ceną. Znacznie lepszym parametrem jest stosunek jakości do ceny. Bardzo często wystarczy dołożyć kilkadziesiąt złotych, by cieszyć się z kilka razy lepszej lampy.