Rynek okien wciąż rozbudowuje swoją ofertę kusząc różnego rodzaju rozwiązaniami. W Polsce najpopularniejszym rozwiązaniem są okna wykonane z polichlorku winylu (PVC), aczkolwiek na popularności zyskują również inne rozwiązania. Przede wszystkim aluminium. Jakie są perspektywy tego materiału? Czy okno z aluminium to dobre rozwiązanie?

Izolacja termiczna

Nie ulega wątpliwości, iż jednym z najważniejszych kryteriów doboru materiału na okno są właściwości termoizolacyjne. Okno wysokiej jakości w perspektywie lat pozwala na znaczącą redukcję wydatków na ogrzewanie. Do niedawna, ze względu na złe właściwości termoizolacyjne okna aluminiowe były rzadko wybierane w zabudowie jednorodzinnej.

Niemniej jednak aktualnie tego rodzaju twierdzenie nie jest do końca prawdziwe. W wyniku ciągłego zaostrzania minimalnych norm dotyczących właściwości izolacyjnych w UE oraz ze względu na oczekiwania klientów producenci znacząco polepszyli właściwości termoizolacyjne okien aluminiowych. Najlepsze okna wykonane z aluminium posiadają certyfikat budownictwa pasywnego.

Wielkogabarytowe przeszklenia

Dzięki temu nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamontować okna z tegoż materiału w domach jednorodzinnych bez obawy o wysokie koszta ogrzewania. Dużą zaletą tego materiału jest jego nieporównywalna z drewnem oraz polichlorkiem winylu wytrzymałość.

Jest to jedyny materiał, który z powodzeniem może być stosowany do wielkogabarytowych przeszkleń. Dzięki takiemu rozwiązaniu dom jednorodzinny może nabrać unikatowych walorów estetycznych. Dużą zaletą tego materiału jest też długowieczność.

Konserwacja okna

Okna aluminiowe podobnie, jak okna wykonane z polichlorku winylu nie muszą być poddawane regularnym zabiegom renowacyjnym. Jedynym wymogiem jest utrzymywanie tychże okien w należytej czystości. Musimy jednak uważać, aby materiał nie miał styczności z:

– wapnem,
– zaprawą cementową,
– innymi metalami (przede wszystkim miedzią, mosiądzem i stalą).

W przypadku kontaktu aluminium z tymi materiałami może dojść do korozji. Z tego względu powinniśmy zrezygnować z parapetów wykonanych ze stali. Zachowanie tych kilku środków ostrożności pozwoli na cieszenie się tymi oknami przez długie dekady. Należy pamiętać, iż jest to rozwiązanie stosunkowo drogie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Internorm