Na rynku istnieje ogromny wybór palet służących do przechowywania towarów w magazynach i halach produkcyjnych. Wiele z nich używa się także w celach transportowych. Czasem trudno wybrać odpowiednie palety dla swojej firmy. Każdy materiał ma swoje wady i zalety, jednak jednym z najbardziej opłacalnych zakupów są palety plastikowe. Paleta wykonana z tworzywa sztucznego starczy na długo, więc można zaoszczędzić na częstej wymianie pale. Poza tym, warto zwrócić uwagę na cały szereg innych walorów europalet plastikowych. Jakie to walory? Na to pytanie odpowie poniższy artykuł.

Paleta plastikowa – czym się różni od drewnianej czy stalowej?

Palety drewniane, które wcześniej były używane dość powszechnie, musiały ustąpić miejsca doskonalszym materiałom. Przede wszystkim, drewno nie lubi wilgoci, więc wylewanie się towarów czy pozostawienie palet drewnianych na deszczu z biegiem czasu będzie mocno naruszało platformy. Drewno ma tendencje do murszenia i kruszenia, nie jest też odporne na grzyby i mikroorganizmy. Z kolei metal jest bardzo wytrzymałym materiałem, ale także dość ciężkim i topornym w obsłudze. Plastik stanowi najlepszą alternatywę, gdyż nie poddaje się zmiennym temperaturom i uwarunkowaniom środowiskowym, łatwo go wyczyścić, może wytrzymać nadmierne obciążenia znacznie przekraczające jego własną masę. Dlatego też warto przynajmniej rozważyć wymianę palet na plastikowe, jeśli jest się przedsiębiorcą.

Czy plastikowe palety są na pewno higieniczne?

Oczywistą rzeczą jest, zwłaszcza w branży spożywczej, chemicznej czy kosmetycznej, że podczas transportu opakowania niektórych towarów mogą się uszkodzić. Powoduje to niejednokrotnie rozsypywanie się proszków lub wylewanie substancji płynnych. Palety trzeba zatem odpowiednio zdezynfekować przed ich ponownym użyciem. Plastik jest surowcem, który łatwo umyć czy przetrzeć wilgotnymi ręcznikami. Nie wchłania zapachów, ponieważ ma jednolitą strukturę, co zdecydowanie pomaga utrzymywać nienaganną czystość palet. Poza tym, istnieją specjalne palety higieniczne przeznaczone np. dla branży spożywczej.

Paleta plastikowa – czy znajdzie zastosowanie w każdej branży?

Zasadniczo europaleta z tworzywa sztucznego może przydać się wszędzie. Jest to materiał na tyle uniwersalny, że zaspokoi potrzeby rozmaitych branż przemysłowych. Oczywiście gabaryty i właściwości poszczególnych typów palet plastikowych można dobrać bezpośrednio pod potrzeby danego przedsiębiorstwa czy branży. Dostępne są nawet palety zabudowane, które będą dodatkowo chroniły kruchą zawartość.