Należy przede wszystkim wiedzieć, że zawiesia łańcuchowe 1-ciągniowe są produktami stosowanymi do pracy w bardzo wymagających warunkach. Cechuje je bowiem bardzo duża wartość dopuszczalnego obciążenia roboczego, która w zależności od modelu wynosi od 1,12 do 15 ton. Ponadto zawiesia łańcuchowe są najtrwalsze ze wszystkich dostępnych rodzajów zawiesi.

Jak zbudowanie są zawiesie łańcuchowe 1-cięgnowe?

Warto wiedzieć, że zawiesie łańcuchowe 1-cięgnowe są zakończone z jednej strony bardzo solidnym ogniwem. Wykorzystuje się je bowiem do zaczepiania zawiesia. Z kolei z drugiej strony produkt jest wyposażony w standardowy hak.

Rekomendowane jest zaopatrzenie się w zawiesia łańcuchowe z rozbieranych elementów, w ten sposób możliwa będzie wymiana pojedynczych komponentów w przypadku ewentualnego uszkodzenia któregoś z nich. Należy zdawać sobie sprawę, że najbardziej uniwersalnym i łatwym w obsłudze zakończeniem jest hak standardowy.

Jakie są zalety zawiesi łańcuchowych?

Zdecydowanie najczęściej wymienianym atutem jest bardzo duży zakres wartości DOR, który wynosi od 1,12 do 15 ton. Produkt może ponadto pracować w temperaturach od -40°C do 200°C. Zawiesie wyposażone jest w hak skracający, który pozwala użytkownikowi właściwie dobrać długość łańcucha.

Produkt charakteryzuje się także długą żywotnością, jest bowiem odporny na działanie ostrych krawędzi. W zdecydowanej większości przypadków zawiesie łańcuchowe wykonane jest z bardzo wysokiej 8 klasy stali, dzięki czemu produkt odporny jest na korozję.

Dlaczego wyposażenie produktu w hak skracający jest tak istotne?

Warto wiedzieć, że wyposażenie zawiesia łańcuchowego w specjalny hak skracający pozwala użytkownikowi właściwie dopasować długość cięgna nie tylko i wyłącznie do transportowanego ładunku, ale również panujących warunków. Trzeba zaznaczyć, że wspomniany hak skracający jest montowany przy ogniwie głównym zawiesia, w taki sposób by możliwe było operowanie praktycznie całą długością cięgna omawianego zawiesia łańcuchowego.

Koniecznie należy zaznaczyć, że zawiesia łańcuchowe jako jedyne spośród wszystkich dostępnych na rynku zawiesi dźwigowych mogą dodatkowo posiadać hak skracający, który będzie pozwalał użytkownikowi na dowolne skrócenie cięgna.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Cecho.