Osoby zastanawiające się nad zakupem kołdry z alpaki często są uprzedzane, że jej dbanie o nią może okazać się sporym wyzwaniem. Warto więc poszukać odpowiedzi na pytanie o to, czy rzeczywiście nie da się jej prać. Przyda się też wiedza dotycząca tego, jak utrzymywać pościel z alpaki w czystości.
Co z tym praniem?
Choć za produkcję kołder z alpaki odpowiada wiele firm, każda z nich informuje potencjalnych nabywców o tym, że ich pranie nie wchodzi w grę. Co przy tym warte podkreślenia, nie ma o nim mowy bez względu na to, czy miałoby to być pranie automatyczne, czy też ręczne. Nie zaleca się wkładania takiej pościeli do pralki nawet wtedy, gdy urządzenie posiada specjalny program dla wełny. Z czego to wynika?
Największym zagrożeniem dla wełny z alpaki jest jej obracanie i wirowanie. Niestety, nawet jeśli obie czynności są wykonywane wyjątkowo delikatnie, istnieje ryzyko tego, że dojdzie do naruszenia i przesuwania włókien, które znajdują się wewnątrz kołdry. Na konsekwencje takiego zjawiska nie trzeba czekać zbyt długo. Szybko dojdzie do sfilcowania wypełnienia a kołdra straci wszystkie te właściwości, które sprawiły, że zdecydowano się na jej zakup. Jeśli więc doszło do zabrudzenia, którego nie można usunąć inaczej niż z wykorzystaniem wody, najlepszym rozwiązaniem wydaje się punktowe czyszczenie. Woda powinna być wtedy jednak zimna, a sama pościel – suszona na płasko.
Jak dbać o kołdry z alpaki?
Skoro pranie nie wchodzi w grę, warto zadać sobie pytanie o to, jak w inny sposób dbać o pościel z wełny alpaki. Czy nie ma mowy o jej czyszczeniu? Na szczęście, wcale nie musi tak być. Formą, która przez większość producentów jest uznawana za najbardziej bezpieczną, jest czyszczenie chemiczne przeprowadzane na sucho. Profesjonalne pralnie zajmujące się także kołdrami z alpaki to zatem miejsca, które warto odwiedzać w pierwszej kolejności.
Na szczęście, poziom zabrudzenia pościeli z wełny alpaki nigdy nie jest szczególnie duży. W jej skład nie wchodzi lanolina, a tym samym nie ma mowy o ryzyku rozwijania się na niej roztoczy. Chcąc cieszyć się unikatowymi właściwościami pościeli przez długi czas dobrze jest też pamiętać o jej systematycznym wietrzeniu. Przydaje się ono zwłaszcza wtedy, gdy w pomieszczeniu jest gorąco, a powietrze jest suche.