Fotele i krzesła tapicerowane ustawione w pomieszczeniu dodają mu nuty elegancji. Warto więc do swojej jadalni wstawić tego typu krzesła, a z pewnością podniosą też komfort spożywania posiłków.

Materiał obiciowy na krzesła

Najważniejszym elementem przy wyborze krzeseł tapicerowanych jest materiał obiciowy na krzesła, który powinien spełniać wiele wymogów. Obicia na krzesła powinny być trwałe, estetyczne, odporne na wiele czynników zewnętrznych oraz odpowiednio grube.Obicia na krzesła pełnią nie tylko funkcję ozdobną – to również istotny element komfortu siedzenia, dlatego oprócz estetyki tapicerki warto zwrócić uwagę na grubość wypełnienia.Materiały tapicerskie na krzesła mają zazwyczaj kilka warstw; pierwsza warstwa stanowi piankę tapicerską, druga piankę-nakładkę, trzecia warstwa to właściwa tkanina obiciowa.

Wśród najpopularniejszych materiałów tapicerskich z pewnością można wyróżnić:

– płótna,
– szenile,
– tkaniny żakardowe,
– skóry sztuczne i skórę naturalną,
– aksamit i plusz.

Materiały tapicerskie na krzesła – charakterystyka

Tkaniny obiciowe muszą spełniać wiele wymogów, szczególnie gdy domownikami są małe dzieci oraz zwierzęta. Materiały powinny być wyjątkowo trwałe na zaplamienia, odporne na rozciąganie, łatwe do czyszczenia oraz niewrażliwe na odkształcenia.Oprócz trwałości na różne czynniki, materiał obiciowy na krzesła powinien cechować się wysoką estetyką oraz wzornictwem pasującym do obowiązujących trendów.

Najczęściej wykorzystywanym materiałem na nowoczesną tapicerkę jest grube płótno.

Płótna tkane są z mieszaniny bawełny i lnu, co sprawia, że są odporne na rozdarcia. Materiały te występują w szerokiej gamie kolorystycznej, dlatego nadają się do każdego stylu.Inny, równie często stosowany materiał obiciowy to szenil – jest wykonany z włókien akrylowych i poliestrowych, co jest gwarancją wysokiej trwałości i odporności na uszkodzenia mechaniczne. Szenile są bardzo miękkie w dotyku, doskonale dopasowują się do kształtu mebli, są łatwe do utrzymania w czystości i występują w wielu kolorach.

Materiałami tapicerskimi, przywołującymi na myśl minioną epokę są plusze i aksamity.

Dzięki niezwykłej miękkości, delikatnej fakturze oraz przyjemności dotyku, materiały te świetnie sprawdzą się na krzesłach stylizowanych na antyki. Plusz i aksamit są odporne na wiele czynników i wprowadzają do wnętrza wrażenie luksusu.