Należy mieć świadomość, że remont łazienki nie tylko nie jest, ale również nigdy nie będzie łatwy. Powodem takiego stanu rzeczy nie są mnogość materiałów wykończeniowych czy różnego rodzaju pomysły. Remont łazienki jest przede wszystkim bardzo dużym przedsięwzięciem finansowym. W jaki sposób powinno się przygotować kosztorys remontu łazienki w mieszkaniu?

Projekt

Osoby, które nie mają ciekawych pomysłów na remont łazienki mogą skorzystać z usług profesjonalnego projektanta wnętrz. Warto mieć świadomość, że koszt takiej usługi waha się w przedziale od 10 do 55 złotych/m2. Cena uzależniona jest bowiem od rodzaju projektu. Należy zdawać sobie sprawę, że projektant uwzględni kwestie, które zostałyby pominięte przez przeciętnego inwestora.

Oczywiście znacznie tańszą opcją będzie skorzystanie z informacji znajdujących się na portalach, które są poświęcone aranżacji wnętrz. Rekomendowane jest także poczytanie wątków na forach tematycznych czy porad ekspertów.

Przygotowania

Co jeszcze powinien zawierać kosztorys remontu łazienki w mieszkaniu? Kolejną kwestią, jaką należy koniecznie uwzględnić, jest demontaż starych urządzeń sanitarnych i skucie starych płytek. Należy mieć świadomość, że koszt demontażu WC, wanny czy umywalki nie powinien być wyższy niż 100 złotych za sztukę. Z kolei na skucie ścian czy starych płytek z podłogi trzeba przeznaczyć około 660 złotych.

Koszt remontu

Koszt remontu jest najdroższym aspektem w całym kosztorysie remontu łazienki w mieszkaniu.

Jak wiadomo w remoncie łazienki udział biorą płytki. Osoby zainteresowane ułożeniem płytek o standardowej wielkości 30×30 cm z prostym układem z docięciem tylko i wyłącznie przy ścianach muszą liczyć się z ceną 50 zł/m2. Oczywiście można znaleźć także na rynku oferty od 35 zł/m2. Z kolei w przypadku bardzo skomplikowanych wzorów cena może nawet wzrosnąć do 120 zł/m2.

Ponadto robocizna za ułożenie 30 m2 płytek zarówno na ścianach, jak i podłodze będzie wynosiła 1500 złotych. Trzeba także koniecznie zaznaczyć, że ceny materiałów przede wszystkim w marketach budowlanych są bardzo podobne na terenie całego kraju.

Do ułożenia płytek potrzebna będzie również chemia budowlana, czyli fuga, grunt czy klej do płytek. Koniecznie należy je ująć w kosztorysie remontu łazienki w mieszkaniu.

Rekomendowane jest uwzględnienie w kosztach, że 1 m2 płytek podłogowych będzie kosztował około 41 złotych, oczywiście za najtańsze płytki trzeba zapłacić 20 złotych/m2. Z kolei płytki na płytki z wyższej półki trzeba będzie przeznaczyć powyżej 120 zł/m2.

Preparat gruntujący, fuga na ściany i podłogę i klej do płytek w sumie będą kosztowały około 355 złotych. W tej ceni można kupić bowiem 135 kg kleju do płytek, 2,5 kg preparatu gruntującego i ponad 10,5 kg fugi.