Wiertarka jest jednym z podstawowych urządzeń używanych do obróbki materiałów, na przykład drewna, tworzyw sztucznych czy metalu. Czym jest wiertarka określana jako słupowa? Jakie ma zastosowanie? Oto najważniejsze informacje na jej temat.

Co to jest?

Sprzęt jak wiertarka słupowa jest rodzajem wiertarki, która używana jest do wykonywania wierceń z użyciem wiertła – wrzeciona w orientacji pionowej.

Wiertło w wiertarce słupowej jest umieszczone w jednej pozycji i porusza się w górę i w dół za pomocą uchwytu, aby wykonać wiercenie. Wiertarka może być też przesuwana razem z całym wiertłem. Materiał umieszczany jest w imadle na stole roboczym, dlatego podczas prac pozostaje nieruchomy. Można także zmieniać pozycję stołu roboczego.

Tego typu wiertarki określane są również jako pionowe albo kolumnowe, dlatego również można znaleźć je w sklepach pod tymi nazwami.

Zalety

Ze względu na swoją budowę słupowa wiertarka ma liczne zalety, które powodują, że jest ona w wielu przypadkach bardzo dobrą alternatywą dla wiertarek ręcznych.

Główne zalety wiertarek słupowych:

– Wysoka precyzja – wiertło i materiał pozostają nieruchome, dlatego wiercenie jest bardzo dokładne i powtarzalne.
– Bezpieczeństwo – wiertarki o konstrukcji słupowej charakteryzują się wysokim poziomem bezpieczeństwa, dlatego ich stosowanie zmniejsza ryzyko wypadków przy pracy.
– Szerokie parametry pracy – wiertarka może pracować z różnymi rodzajami wrzecion – wierteł, a także może wykonywać wiercenia na określoną głębokość. Można także określać kierunek wiercenia oraz prędkość obrotową wiertarki. Wybrane rodzaje wiertarek pozwalają także na gwintowanie z użyciem uchwytów przeznaczonych do narzędzi gwintujących.
– Niski poziom hałasu – w porównaniu do wiertarek ręcznych urządzenia słupowe są cichsze.
– Łatwiejsza obsługa – wiertarka słupowa nie wymaga posiadania specjalistycznych umiejętności od operatora.

Zastosowanie

Urządzenia jak wiertarki słupowe najczęściej używane są do wiercenia w materiałach w profesjonalnych warsztatach, w firmach działających w różnych gałęziach przemysłu.

W sprzedaży dostępne są także wiertarki przeznaczone do amatorskiego stosowania, które sprawdzą się podczas majsterkowania i prac domowych.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy TOP Poręba.