Wszystko zaczyna się już na etapie projektowania. Każdy system oświetlenia awaryjnego powinien być odpowiednio zaprojektowany i dopasowany do danego budynku. Zupełnie inny system będzie działał w budynku użyteczności publicznej, inny w biurze a jeszcze inny w domu jednorodzinnym. Systemów jest kilka i zawsze można dopasować odpowiedni system.

Bezawaryjność

System oświetlenia awaryjnego powinien być niezawodny. Jest to dzisiaj możliwe dzięki temu, że instaluje się go jako instalacje w pełni wydzieloną i odrębną. System nie jest już instalacją wspólną danego budynku. Dzięki temu system staje się bezawaryjny, niezawodny i daje możliwość generowania poszczególnych zysków, ponieważ eliminuje się poszczególne elementy, które bez potrzeby współpracowały z lampami awaryjnymi.

Rodzaje systemów

Do każdego budynku można dopasować odpowiedni rodzaj systemu a jest ich kilka i wciąż są one modyfikowane. Wyróżnić można system ZB S, który charakteryzuje się, między innymi, różnymi trybami pracy w obwodzie końcowym, funkcją automatycznego wyszukiwania opraw lamp awaryjnych, szybkim i prostym dostępem do każdego modułu.

Dane, w tym systemie, są przechowywane, oprawy tekstowo opisane i ponadto są szybko złączki oraz jest monitorowanie opraw aż do 20 sztuk w systemie końcowym.Drugi popularny system to system ZB 1. Można go stosować w budynkach, w których nie ma potrzeby monitorowania opraw awaryjnych. System zbiera wszystkie istotne dane o swoim funkcjonowaniu, archiwizuje je oraz sygnalizuje, jako błąd, każde uszkodzenie oprawy. Określone moduły sterują poszczególnymi częściami całego systemu.Dobranie odpowiedniego systemu do danego budynku pozwoli na sprawne jego działanie i da określone oszczędności w wykorzystywaniu go.

Coraz częściej wykorzystywane w domach jednorodzinnych

Coraz więcej osób przekonuje się jakim problemem staje się nagłe odcięcie im prądu. Czasami są to sytuacje, które trwają bardzo krótko innym razem są to awaryjne odcięcia prądu i usterki wymagają długiego czasu naprawy. Ponadto w naszym klimacie zaczynają panoszyć się zawieruchy, które powodują odcięcie prądu nawet na kilka dni. Bez prądu zagrożone jest bezpieczeństwo mieszkańców, ponieważ nie działają wtedy wszystkie systemy ochronne i zabezpieczające oraz sytuacja mieszkańców staje się nie komfortowa.Zainstalowanie odpowiedniego systemu oświetlenia awaryjnego pozwala na zniwelowanie wszelkich niedogodności powstałych w wyniku odcięcia prądu.