Zastanawiasz się nad własną sauną do ogrodu, która przyczyni się do poprawy zdrowia oraz relaksu połączonego ze wzmocnieniem odporności organizmu, ale nie wiesz na jaki rodzaj sauny się zdecydować? Najbardziej popularne typy saun to sauna parowa oraz sauna sucha. Z tego artykułu dowiesz się, czym się różnią i którą z nich warto wybrać dla siebie.

Czym charakteryzuje się sauna parowa?

Sauna parowa to pomieszczenie, w którym panuje bardzo wysoka temperatura, sięgająca od około 45 stopni C do nawet około 55 stopni C. Ponadto, cechą charakterystyczną tej sauny jest to, że jest w niej również bardzo duża wilgotność, wynosząca kilkadziesiąt procent. Jest to więc środowisko dalekie od tego, w jakim przebywamy na co dzień, nawet będąc na wakacjach w ciepłych krajach.

Wilgotność powietrza na poziomie wynoszącym 60% i więcej powoduje mocne pocenie się organizmu, co z kolei przyczynia się do utraty z organizmów szkodliwych substancji toksycznych.

Działanie sauny suchej

W saunie suchej mamy do czynienia z jeszcze wyższą temperaturą, niż w przypadku parowej (nazywanej inaczej łaźnią rzymską). Powietrze jest tu nagrzane na poziomie od 60 stopni C do nawet 100 stopni C. W odróżnieniu od tej pierwszej, w saunie suchej jest jednak niska wilgotność powietrza, wynosząca jedynie około 10%.

Wpływ obu typów sauny na organizm człowieka jest w zasadzie podobny, a ich działanie opiera się na tym, że panujące w niej warunki skutkują bardzo intensywnym poceniem się organizmu, a ten proces ma z kolei prozdrowotne korzyści. Sauna do ogrodu jest więc dobrym rozwiązaniem, jeżeli chcemy spędzać czas w sposób relaksujący i przy okazji zdrowy.

Jaka sauna do ogrodu?

Wybierając, jaka sauna do ogrodu będzie dla nas najlepsza, należy przede wszystkim zastanowić się nad przeciwwskazaniami do korzystania z sauny.

Co najistotniejsze, należy ocenić stan naszych dróg oddechowych. Jeżeli chorujemy na schorzenia dotyczące naszego układu oddechowego, to lepszym wyborem będzie sauna, w której panuje niższa wilgotność, czyli sauna sucha.

Istotnymi przeciwwskazaniami do korzystania z łaźni parowej jest też występowanie takich schorzeń, jak poważne choroby skóry, choroby serca, padaczka czy ostre choroby zakaźne. Generalnie więc lepszym wyborem jeśli chodzi o saunę do ogrodu może okazać się sauna sucha. Jeżeli natomiast nie chorujemy, wszystko zależy wyłącznie od indywidualnych preferencji.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Megiw.