Silikon sanitarny jest powszechnie stosowanym uszczelnieniem w łazienkach, czy też kuchni. Jego olbrzymią zaletą jest absolutna szczelność, odporność na wysoką temperaturę, wilgoć, a także zwyczajnie ładny wygląd. Warto jednak wiedzieć, jak usuwać silikon, ponieważ od czasu do czasu potrzebuje on wymiany na nowy, lub po prostu znajdzie się nie tam, gdzie trzeba.

Jak usunąć silikon — dwie najlepsze metody

Wśród wielu domowych majsterkowiczów pojawia się często pytanie, jak usunąć silikon? Jest to bardzo ważna wiedza, ponieważ nie tylko umożliwi położyć szybko nowy silikon na miejsce starego i brudnego, lecz również pozwoli usunąć plamy silikonu np. z brodzika w prysznicu, czy też z kafelków podłogowych razie wypadku, gdyby skapnął z pistoletu.Jak usuwać silikon? Przyjmuje się, że istnieją na to dwa sposoby. Po pierwsze jest to usuwanie silikonu na sucho lub też przy użyciu dodatkowych substancji, czyli na mokro.

Jak usuwać silikon na sucho?

Usuwanie silikonu na sucho zrealizować można w sytuacji, gdy położony jest on w bardzo gładkiej, płaskiej, a jednocześnie mocnej powierzchni. Sprawdza się również wtedy, gdy jest to stosunkowo świeży silikon, który jeszcze się nie utwardził.Co to więc znaczy, że silikon jest usuwany na sucho? Jest to nic innego jak podważania go przy pomocy noży np. do tapet i ręczne zdejmowanie, ewentualnie skruszanie i odrywanie po kawałku. Do tego zadania nie wykorzystuje się żadnej mokrej substancji.

Jak usuwać silikon na mokro?

Jeśli jednak silikon jest już dość stary lub położony w miejscach trudno dostępnych o delikatnej powierzchni, lepiej nie ryzykować jej porysowaniem nożykiem. W takiej sytuacji koniecznie trzeba skorzystać z metody na mokro. Oznacza to, że silikon należy polać pewną substancją, która będzie go w stanie oderwać od powierzchni, na której się znajduje.Oczywiście najlepiej do takiego zadania wykorzystać nowoczesne, powszechnie dostępne w sklepach środki chemiczne do usuwania silikonu, które jak się okazuje, nie są wcale takie drogie.

Doskonałej jakości, a przy tym naprawdę wysokiej skuteczności środek można dostać nawet za około 20 złotych. Jeśli jednak mimo wszystko nie chce się ich kupować, można silikon usunąć z powodzeniem przy użyciu środka domowego, który z pewnością jest obecny w każdym domu. Mowa oczywiście o płynie do mycia naczyń. Po polaniu nim silikonu wystarczy tylko odczekać kilka do kilkunastu minut. Po tym czasie silikon z łatwością odejdzie od powierzchni i będzie go można zmyć choćby nawet ręcznikiem papierowy.