Budownictwo pasywne stało się bardzo popularną dziedziną nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Nie jest to proste budownictwo. Wiąże się z zaawansowanymi metodami, które zapewniają energooszczędność. Wszystkie elementy, które powinien zawierać dom pasywny, są innowacyjne, a ich montaż jest wykonywany przez specjalistów. Są nimi między innymi okna pasywne.

Najważniejsze informacje o oknach pasywnych

Okna tego typu są przeznaczone w budownictwie, które pomaga stworzyć pasywny dom. Ich zadaniem jest utrzymywanie możliwie jak najlepiej ciepła, a więc powinna wzorować je wysoka szczelność. Promienie słoneczne, ciepło urządzeń i człowieka w zupełności wystarczą do ogrzania budynku.

Kolejną ważną informacją jest zapoznanie się ze współczynnikiem przenikania ciepła okna pasywnego. Jest on oznaczany jako Uw i nie powinien przekraczać 0,8 W/m2K. Okna tego typu muszą więc posiadać trzy szyby, które są w stanie zapewnić taką izolację.

Dostępnych na rynku jest wiele okien pasywnych, a najpopularniejszym są te wykonane z PCV. Tworzywo sztuczne wiąże się z niewygórowaną ceną. Okna posiadają specjalną konstrukcję, która zagwarantuje niską przepuszczalność ciepła.

Rodzaje okien pasywnych

Najpopularniejsze są już wspomniane okna pasywne z tworzywa sztucznego PCV. O ich rozpowszechnieniu świadczy ich niewygórowana cena. Nie są one trudne w montowaniu i późniejszym czyszczeniu czy eksploatowaniu.

Innymi znany oknami są te wykonane z drewna. Są one bardzo estetycznie wyglądającymi produktami. Drewniane okna muszą składać się z odpowiednich uszczelek przyczyniających się do wymaganej izolacji. Wygłuszają one również skutecznie uliczne hałasy.

Aluminiowe okna są najczęściej spotykanie w wielkich budynkach typu hotele. Aluminiowa konstrukcja pozwala tworzyć okna o dowolnych kształtach. Z pozytywną cechą wiąże się jednak cecha negatywna, którą jest wyższy współczynnik przenikania ciepła. Im jest on wyższy, tym przenikanie ciepła jest większe.

Dostęp do okien pasywnych

Na budowlanym rynku dostępna jest ogromna liczba okien pasywnych. O cenie decyduje najczęściej współczynnik przenikania ciepła i materiał, z którego okna są wyprodukowane.

Warto pamiętać, że okna tego typu są innowacyjnym produktem, który daje gwarancję na uzyskanie w pełni nowoczesnego domu. Budynek pasywny jest w stanie zminimalizować zimowe ogrzewanie, a nawet zapewnić odpowiednio niską temperaturę latem, kiedy otoczenie powietrza jest bardzo wysokie. Można więc zapomnieć o potrzebie używania klimatyzatorów.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Internorm