W nowoczesnych mieszkaniach pojawiają się coraz częściej kompozycje łączące metal, szkło i czasem również drewno. Prezentują się one lekko i stylowo, są trwałe i do tego pasują do różnych wnętrz. Jednym z chętnie wykorzystywanych rozwiązań są ściany szklane, które mogą wystąpić zarówno od zewnątrz, jak i w roli przegrody wewnętrznej.

Pomysł na szklaną ścianę

Szkło jest “wdzięcznym” materiałem stosowanym w aranżacjach wnętrz. Kojarzy się bardzo uniwersalnie, pasuje niemalże do wszystkiego. Dobrze sprawdza się w nowocześnie urządzonych pokojach, niejednokrotnie pokrywa ścianę lub nawet ją zastępuje. Stosuje się przejrzyste, matowe, przydymione lub kolorowe szkło różnej grubości, zależnie od oczekiwanego efektu.

W zależności od potrzeb, szklana powierzchnia może funkcjonować zamiast ściany, zwłaszcza jeśli wnętrze jest “otwarte”, nie występuje typowy podział na pokoje funkcyjne lub dla domowników. Często jest to ściana o większej grubości niż zwykła szyba, bo musi wytrzymać częściowo obciążenie stropu czy też ewentualne uderzenia wynikające z użytkowania pomieszczenia.

Ściany zwykłe i dekoracyjne

Niektóre ściany szklane same w sobie są bardzo dekoracyjne i powodują, że wnętrze nie musi być już w żaden sposób ozdabiane. Gładkie, przejrzyste szkło doskonale łączy się z metalem, a także z drewnem. Konstrukcje są lekkie, więc nie tylko zapewniają optyczne poszerzenie pomieszczenia, ale też niwelują negatywne wrażenie przeładowania.

Grubsze szkło niekoniecznie będzie przejrzyste. Można to wykorzystać, jeśli w pomieszczeniach ma się czuć prywatność, a zarazem móc obserwować ciekawe efekty świetlne. W bardziej tradycyjnie urządzonych mieszkaniach pojawiają się często półścianki z elementów szklanych. Są one cięższe w odbiorze wizualnym, ale bardzo stabilne i mogą dobrze się sprawdzić.

Efektowne kompozycje

Wdzięczny wygląd połączeń szkła i metalu gwarantuje, że pomieszczenie – w domu czy też w biurze – będzie prezentowało się dużo nowocześniej. Ściany szklane pozwalają też efektownie pokazywać różne kolekcje czy np. rośliny, które docenią przy okazji zwiększoną ilość światła słonecznego.

Szkło, drewno i metal tworzą atrakcyjne zestawienia, są tanie, a jednocześnie trwałe. Często dominują w nowoczesnych aranżacjach i nie potrzebują żadnych dodatkowych materiałów czy elementów. Wymagają jednak pewnej dbałości, zarówno o funkcjonalność, jak i czystość.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Esglas.