Zastanawiasz się nad kupnem działki pod dom? Koniecznie zwróć uwagę na aspekty, o których wspominamy w tym tekście. Zadbanie o poniższe szczegóły pozwoli zapobiec przykrym niespodziankom, które mogą wypłynąć po zakupie.

Chcę kupić działkę pod dom

Pierwszy i jeden z ważniejszych czynników dotyczący rozmiaru działki pod dom jest jej rozmiar. Nie powinna być ona węższa niż dwadzieścia dwa metry i krótsza niż dwadzieścia metrów. Dlaczego rozmiar działki ma znaczenie? W zależności od gminy boczna ściana budynku nie może znajdować się bliżej niż pięć metrów od jej końca, w niektórych przypadkach jest to nawet dziesięć metrów.

Jeśli chodzi o front domu, budynek musi znajdować się minimum półtora metra od granicy. Nie jest to jednak zbyt komfortowe rozwiązanie.

Z drugiej strony zbyt duża działka narazi na niepotrzebne koszty, będzie trudna w utrzymaniu w porządku oraz może być problematyczna jeśli chodzi o zagospodarowanie. Warto więc najpierw zastanowić się, jaki rozmiar
ma mieć dom, a dopiero potem szukać ew. miejsca, gdzie ma on zostać wzniesiony.

Obok rozmiary istotny jest także kształt działki. Nieregularne działki o kształce trójkąta czy trapezu mogą generować problemy związane z wkomponowaniem domu. Wiele osób szuka działek, które pozwolą na stworzenie wjazdu od strony północnej, zaś ogrodu od strony południowej.

Układ terenu działki pod budowę domu

Szukając idealnej działki pod budowę domu weź pod uwagę układ terenu. Liczne wzniesienia i spadki mogą być przyczyną wielu problemów z projektowaniem domu. Mogą być także powodem dodatkowych kosztów związanych z rekultywacją terenu pod budowę domu. Co więcej, na takiej działce trudno zaprojektować ogród.

Teren musi być więc wyrównany, a wynajęcie spychacza czy koparki sporo kosztuje. Chyba, że samemu będziesz równać teren, to także koszt, w tym przypadku poświęcisz swój czas i siły.

Dojazd do działki pod budowę domu

Działka, na której postawisz dom musi mieć jakąś drogę dojazdową. Jeśli Twoja działka znajduje się przy drodze publicznej, nie ma żadnego problemu, jeśli jednak do Twojego domu droga biegnie przez inne działki, których nie jesteś właścicielem, będziesz musiał wnioskować o ustanowienie służebności drogi koniecznej.

Na ogół nie ma z tym problemów, chyba, że trafi się uparty sąsiad. Historia zna przypadki, które kończyły się w sądach, a sąsiad stawiał na drodze szlaban i chciał pobierać opłaty za każdorazowy przejazd przez jego posesję.

W przypadku drogi przez cudzą posesję koniecznie należy ustalić, kto odpowiada za dojazd w sezonie zimowym, czy droga jest odśnieżana i naprawiana.

Jeśli zaś Twoja działka pod budowę domu znajduje się przy drodze publicznej, weź pod uwagę zwiększone natężenie hałasu i możliwość wypadków. Warto więc umiejscowić dom nieco dalej, zaś front domu odgrodzić od ulicy np. krzakami lub drzewami. Wracamy tutaj do kwestii rozmiaru działki.

Działka budowlana czy rolna

Zdarza się, że ludzie sprzedający działki w sieci nie wspominają o rodzaju działki. Sprzedają działkę za niską stawkę, a niedoinformowany klient już po zakupie dowiaduje się, że jest to działka rolna, na której nie można postawić domu. Zanim więc rozpoczną się prace budowlane należy przekształcić działkę rolną w budowlaną. O
tym opowiemy w następnym tekście.

Przy zakupie działki budowlanej koniecznością jest dostęp do energii elektrycznej i do kanalizacji. Fakt, że w pobliżu znajduje się słup energetyczny nie daje gwarancji, że na działce będzie można podłączyć prąd.

Aby upewnić się, że na działce można podłączyć energię, należy wystosować pismo do dostawcy energii o ustalenie warunków przyłączenia do sieci. To samo dotyczy sieci wodociągowej. Na ogół może być problem z jednym lub z drugim. Działki uzbrojone lub takie, gdzie możliwe będzie podłączenie zarówno do wodociągów, jak i do sieci energetycznej będą droższe.

Lokalizacja działki – jaki będziesz mieć sąsiadów?

Przed zakupem działki rozeznaj się w okolicy. Zakup działki pod budowę domu to inwestycja na lata. Kiepsko byłoby wybudować dom w nieciekawej okolicy. Nie chciałbyś także mieć upartych czy wręcz wrednych sąsiadów, którzy w każdej możliwej sytuacji będą Ci robić pod górkę.

Taka sama sytuacja może mieć miejsce w przypadku mieszkania, ale to, jeśli jest wynajmowane, to mniejszy problem, niż inwestycja często kilkuset tysięcy złotych w zakup działki i budowę domu.

Stan prawny działki pod budowę domu

Przed zakupem działki ustal stan prawny nieruchomości. W ewidencji gruntów wydziału geodezji miejscowego starostwa możesz zdobyć wypisy z rejestru gruntów oraz mapę, która szczegółowo określi powierzchnię działki pod budowę domu.

Podstawowym źródłem wiedzy na temat działki pod budowę domu będzie księga wieczysta. Dowiesz się z niej czy działka objęta jest hipoteką oraz jakie jest jej przeznaczenie. Może też być tak, że na obszarze działki jest ustanowiona służebność np. drogi koniecznej, o której wspominaliśmy powyżej.