Wybór działki bywa najtrudniejszym etapem na drodze do posiadania wymarzonego domu. Od wielkości, kształtu, nachylenia czy położenia działki zależy to jak będzie się prezentował dom, jak duży będzie ogród, jak dużo słońca będziemy mieć na co dzień. Warto więc poświęcić swój czas i przeanalizować oferty działek i dogłębnie im się przyjrzeć.

Kształt, metraż i nachylenie działki

Zanim zaczniemy przeglądać oferty działek warto sprecyzować jaki metraż nas interesuje oraz jaki kształt działki. Jeśli planujemy duży ogród czy sad kształt i powierzchnia działki powinny być do tego dostosowane. Nawet jeśli nie planujemy dużego ogrodu warto zakupić taką działkę, która da nam sporo swobodnej przestrzeni po wybudowaniu domu.

Nachylenie i nasłonecznienie działki również mają duże znaczenie. Zacienione miejsca czy sąsiadujące z działką wzgórza mogą znacząco ograniczyć dostęp światła słonecznego, co bezpośrednio przełoży się na samopoczucie mieszkańców, na wzrost roślin w ogrodzie czy choćby funkcjonowanie urządzeń, które działają w oparciu o odnawialne źródła energii.

Lokalizacja działki

Jeśli poszukujemy działki na Górnym Śląsku warto przyjrzeć się działkom z Rudy Śląskiej. Działki ruda Śląska to tereny sąsiadujące z kopalniami, bogate w historię i tradycję. To istny raj dla miłośników śląskich klimatów. Działki Ruda Śląska to tereny nie tylko w ścisłym centrum miasta, ale również na obrzeżach, terenach zalesionych i położonych blisko natury.

Wybierając działki w Rudzie Śląskiej mamy do dyspozycji miejsca położone blisko głównych węzłów komunikacyjnych, szkół, budynków użyteczności publicznej czy placów zabaw, jak również te sąsiadujące z parkami czy lasami.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie działki?

Działka pod budowę domu powinna być przede wszystkim uzbrojona, czyli posiadać wszystkie niezbędne przyłącza: gaz, wodę, kanalizację, media oraz dostęp do drogi publicznej.

Warto też zweryfikować księgi wieczyste, służebności, hipoteki oraz pozwolenia na budowę w pobliżu wymarzonej działki, tak aby nie okazało się, że za dwa czy trzy lata przed naszymi oknami wyrośnie przedszkole czy osiedle domków jednorodzinnych.