Domy z prefabrykatów często wyobrażamy sobie jako brzydkie i niepraktyczne. Dokładnie tak, jak bloki z wielkiej płyty. Jest to błędne wyobrażenie. Jak powstają gotowe domy i dlaczego warto zamieszkać w takim domu?

Dom z prefabrykatów – co to jest?

Gotowe domy często kojarzone są z budynkami, które powstawały w czasach PRL-u. Brzydkie, nieforemne, zimne i niepraktyczne. Małe okna i nieciekawy rozkład – tak były budowane domy z prefabrykatów. To już przeszłość!

Dziś gotowe domy są niezwykle eleganckie. Z roku na rok dostępnych jest coraz więcej projektów, które są bardzo gustowne, a układ pomieszczeń jest funkcjonalny. Projekt domu można kupić w pracowni architektonicznej, ale również w firmie, która zajmuje się budową gotowych domów. Są to bardzo zróżnicowane projekty, wśród których każdy może wybrać ten, który będzie spełniał wszystkie jego oczekiwania.

Przyzwyczajeni jesteśmy, że dom powstaje na placu budowy. Dom z gotowych elementów powstaje w fabryce, a na plac budowy przyjeżdżają moduły, które składane są w całość. Dzięki temu uzyskanie stanu surowego zamkniętego zajmuje 2-3 tygodnie. Wykończenie domu 2-3 miesiące.

Dużą zaletą gotowych domów jest również możliwość rozpoczęcia budowy w dowolnym terminie. Budowa domu w czasie opadów, mrozu czy upałów nie jest problemem i nie ma wpływu na stan techniczny wybudowanego budynku.

Wady i zalety domu modułowego

Krótki czas budowy dla większości inwestorów jest największą zaletą domów z gotowych elementów. Trzeba jednak pamiętać, że rozpoczynając budowę trzeba być przygotowanym do sfinansowania całej inwestycji. Krótki czas budowy uniemożliwia staranie się o kredyt czy korzystanie z bieżących przychodów. Do budowy domu z gotowych elementów należy przygotować się wcześniej.

Nie jest to również inwestycja dla osób niezdecydowanych. W trakcie budowy nie można wprowadzać zmian, ani poprawek. Zamówione elementy przyjadą na plac budowy gotowe i zostaną złożone jak domek z kart.

Decydując się na dom z gotowych elementów nie można zapomnieć, że jest to budynek wyjątkowo solidny. Proces wytwarzania modułów w fabryce podlega ścisłej kontroli, budową zajmują się wyspecjalizowane firmy, dzięki temu można mieć pewność, że dom będzie nie tylko elegancki, ale przede wszystkim przyjazny dla mieszkańców.