Przepompownia przydomowa to instalacja, która przepompowuje ścieki na konkretną odległość oraz wysokość. Jest to rozwiązanie niezwykle uniwersalne, które może zostać wykorzystane w większości przypadków. Budowa takiego systemu nie jest problematyczna, co stanowi niewątpliwą zaletę. Ograniczeniem nie jest lokalizacja działki, czy też ukształtowanie terenu. Wiele osób obawia się jednak wysokich kosztów.
Od czego zależy cena przepompowni?
Przepompownie przydomowe muszą być przede wszystkim dopasowane do potrzeb danego gospodarstwa domowego. Najważniejsze jest to, aby osiągnąć oczekiwany poziom wydajności. System musi utrzymywać swoją sprawność niezależnie od częstotliwości, czy też ilości dostarczanych ścieków. Im większa ilość domowników, tym większa ilość ścieków. Taka przepompownia musi pracować intensywniej, a więc kluczowe znaczenie ma tutaj moc.
Cena przepompowni przydomowej jest uzależniona nie tylko od materiałów, z których wykonana jest instalacja, ale również jej wielkości. Im większa odległość od zbiornika na ścieki, tym bardziej rozbudowany musi być system. Oczywiście każda przepompownia jest projektowana na bazie indywidualnych wymagań – to właśnie wtedy można oszacować dokładne koszty.
Czy moc wpływa na cenę przepompowni?
Moc ma duży wpływ na koszt wykonania przepompowni przydomowej. Wiadomym jest, że im ten parametr jest wyższy, tym większa inwestycja. Instalacja o mocy około 0,8 kW może kosztować nas nawet 10 000 zł. W przypadku systemu o mocy do 3 kW koszt będzie sporo wyższy – mniej więcej 13 000 zł.
Istotne jest to, aby moc instalacji została fachowo dopasowana. Wbrew pozorom nie zawsze mocniejsza przepompownia sprawdza się lepiej. Nierzadko jest to jedynie strata pieniędzy, które nie niesie za sobą realnych korzyści. Dobrze jest znaleźć przedsiębiorstwo, które w sposób profesjonalny dopasuje parametry urządzenia.
Koszt zakupu rur
Rury to niezwykle istotny element całego systemu. Kluczowe znaczenie ma tutaj ich wytrzymałość. Należy pamiętać, że to właśnie one umożliwiają przetransportowanie medium. Ponadto ich wymiana jest dość problematyczna. O wiele rozsądniej jest zainwestować większą ilość gotówki na początku, niż płacić za serwis.
Rury z tworzywa sztucznego w większości przypadków doskonale spełniają swoje zadanie. Ich zaletę jest z pewnością niska cena. Ciężkie warunki eksploatacji wymagają jednak podwyższonej żywotności. W takim przypadku dobrze jest wziąć pod uwagę rury wykonane ze stali kwasoodpornej. Są one odporne na oddziaływanie mocnych środków chemicznych. Nie ulegają również przedwczesnej korozji.